29
Kas

Kültür Tuğlası Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Yapıların dekorlarında kullanılan ve mimari açıdan daha şık görünmesini sağlayan taş yapılarda kullanılan malzemeye kültür tuğlası denir. Bu taşlar geçmişten günümüze gelinceye kadar birçok yapıda kullanılmış ve kullanılma devam etmiştir. Özellikle mekanın dekorasyonuna önem verenlerin ilk tercihleri arasında görmek mümkün.

Kültür Tuğlası Hangi Renktedir?

Kültür tuğlası genellikle kiremit renginde satılır ancak kullanıldığı alana göre değişiklik gösterdiğinden farklı renk seçeneklerinin olduğu da bilinir. Mekanın havasına renk katmak için belirlenmiş olan tasarım doğrultusunda isteyen istediği renkteki tuğlayı seçebilir.

Yüzeysellikten Kurtulabilirsiniz

Farklılıklar her zaman insanın bakış açısını değiştirmiştir. Özellikle günümüzde eskiye duyulan özlem bu malzemenin iç dekorasyonda da kullanılmasını sağlamış durumda. Mekanın dokusunu, havasını değiştirmek isteyen kişiler kültür tuğlası kullanarak daha dikkat uyandırıcı bir tercih yapabilirler.  Adından da anlaşılacağı üzere farklı kültürlerde yaygın olarak kullanılır ve mekanda uygulandığı zaman eski medeniyetlerle günümüz modernliğinin bir araya getirilmesi sağlanır. Duvar kaplamasında kullanıldığı için özellikle mağaza, cafe gibi alanlarda bu uygulamanın çok fazla kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Kültür Tuğlaları Nerelerde Kullanılır?

Tuğla geçmişten bugüne kadar yapıların temel malzemeleri arasında yer alır. Modern yaşamın gerektirmiş olduğu yapılar daha farklı uygulamalarla inşa edilirken bu tuğlalar dekorasyon amaçlı olarak tercih edilmeye başlamıştır. İster iç mekanlarda ister dış cephelerde kullanılabilir. Kültür tuğlası içeriğinde çimento, kum ve olan bir malzeme olduğundan dolayı dayanıklılığı son derece yüksektir. İçerisine katılan renk pigmentleri sayesinde istenilen renk elde edilebildiğinden dolayı kullanım alanı da çok geniştir.

Kültür Tuğlalarını Sitemiz Üzerinden İnceleyebilirsiniz

Sitemiz üzerinden inceleyebileceğiniz kültür tuğlası modelleriyle istediğiniz mekanda arzu ettiğiniz havayı ortaya çıkarabilirsiniz. Firmamız el emeği işçilik neticesinde ortaya çıkarmış olduğu farklı modellerle istediğiniz dekoratif malzemeyi ortaya çıkarmıştır. Her zevke ve tercihe hitap eden modellerimiz hakkında daha net fikir sahibi olabilir ve tercihinizi gördüğünüz modeller doğrultusunda yapabilirsiniz.

Modern şehir hayatının gurultulu, renksiz ve sönük yapısından sıkılmışsanız eviniz, ofisiniz ve iş yeriniz için insanın kültürünü doğrudan yansıtan tuğlalarımızı tercih edebilirsiniz.

Kültür Tuğlası Montajı 

Tuğlanın montajını yapmadan önce hazırlık aşaması önemli, bunun için önceliğiniz kullanılacak urun ve malzemeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Duvarınız için hazırladığınız yapıştırıcıyı mala ile sürerek yüzeye yaymalısınız. İlk sıra terazi yardımıyla ve iple işaretlenerek başlanması gerekiyor. Bu sayede düz bir görüntü elde edilebilir. Sonrasında ise tuğlalar tek tek aynı çizgi üzerinde yukarı kadar örülmelidir. Yapıştırdığınız tuğla yaklaşık olarak 6 – 12 saat arasında bir zaman içerisinde kuruyacaktır. Sonrasında ise derz uygulaması aşamasına geçilebilir. Derzin amacı ara boşlukların doldurularak sağlamlaştırılmasıdır.

Dekoratif olarak kullanabileceğiniz kültür tuğlası veya kültür taşı her turlu mekan içerisinde rahatlıkla tercih edilebilir.